Obchodníci prodávají elektřinu a zemní plyn různými cestami – přes internet, po telefonu nebo osobně. Podomní prodej je sice v řadě měst a obcí zakázán obecní vyhláškou, ale i přes hrozící pokutu jsou stále v ulicích města k vidění prodejci, kteří zvoní na domácnosti.
Jak dodavatelé získávají zákazníky?
- Prodej po telefonu.
- Podomní prodej.
- Elektronické aukce.
- Internet.
- Akvizice obchodníků.
Další možností je přepis odběrného místa, kdy je současně možné i změnit dodavatele. Započítat je třeba i oslovení domácnosti ze strany dominantního dodavatele s nabídkou komodity, v níž dodavatel není dominantní (například innogy osloví zákazníky i s nabídkou elektřiny a ČEZ naopak s nabídkou plynu). V neposlední řadě mohou dodavatelé své zákazníky získat i při zavádění moderních technologií.
Nejčastější triky podomních prodejců
Záměrem podomních prodejců je získat vaše poslední vyúčtování, z něhož si mohou do nové smlouvy opsat potřebné údaje. K tomu využívají moment překvapení, neinformovanost spotřebitelů i různé triky.
- Podomní prodejci se často vydávají za někoho jiného: pracovníky distributora, zástupce stávajícího dodavatele, pracovníka Energetického regulačního úřadu.
- Argumentují tím, že přišli zkontrolovat elektroměr nebo plynoměr, případně ověřit, zda jste dostali dopis oznamující slevu.
- Vymýšlí si, že původní dodavatel zkrachoval a že domácnost může spadnout do černého odběru, proto je nutné rychle uzavřít novou smlouvu.
- Děsí spotřebitele, že mu končí smlouva na dobu určitou a je nutné uzavřít novou.
- Chtějí si vás zavázat dárky zdarma (například úsporné žárovky), na něž je ale ve skutečnosti sepsána kupní smlouva.
Jak se podomnímu prodeji bránit?
- Nepouštějte podomní prodejce do bytu.
- Nikdy nepodepisujte smlouvu mezi dveřmi. Pokud vás nabídka zaujme, nechte si ji k řádnému prostudování.
- Pracovníci ERÚ ani distributorů energií domácnosti neobchází, odečty měřidel jsou vždy ohlášené dopředu a navíc k tomu není nutná vaše poslední faktura za energie.
- 99 % smluv na dobu určitou se automaticky prodlužuje.
- Svěřte se příbuzným.
- Vyžadujte doklad potvrzující oprávnění k činnosti zprostředkovatele (§ 11l energetického zákona)
Odstoupení od smlouvy sjednané při podomním prodeji
Ani poté, co smlouvu s dodavatelem podepíšete, od něho nemusíte energii odebírat. Od smlouvy uzavřené při podomním prodeji lze odstoupit v zákonem stanovené lhůtě. Podívejte se na jednotlivé možnosti, kdy a jak odstoupit od smlouvy s dodavatelem.