- Dodavatele měňte, když jej Vy sami chcete změnit, ne když Vám změnu poradí obchodní zástupce nebo doporučí reklama.
- Věnujte zvýšenou pozornost výběru nového dodavatele. Při výběru se řiďte vlastním rozumem. Zadejte Vaši spotřebu elektřiny nebo plynu do našeho nezávislého Kalkulátoru cen energií TZB-info a zkontrolujte si, kolik za energie platíte a kolik se dá ušetřit. Přečtěte si stručný výtah obchodních podmínek, navštivte diskuzi na portálu TZB-info, abyste věděli, co se o vybraném dodavateli píše.
- Když budete potřebovat poradit, neváhejte se na nás obrátit prostřednictvím diskuze na portálu TZB-info.
- Nebojte se podepsat smlouvu s malým dodavatelem, nemějte obavy z jeho krachu, pokud by zkrachoval, tak nebudete bez energie, automaticky Vás přepnou na Dodavatele poslední instance.
- Nebojte se změny, často je jen o málo složitější, než nakupování na Internetu.
- Při změně dodavatele dejte přednost vyřízení změny z domova ať prostřednictvím Internetu nebo korespondenčně, v tomto případě máte možnost odstoupit od smlouvy do 14 dnů od podpisu smlouvy. Když sepíšete smlouvu v kanceláři dodavatele, o tuto možnost se připravujete.1)
- Měli byste vědět, že změna dodavatele se uskuteční ve lhůtě od jednoho do čtyř měsíců, tak si změnu naplánujte včas, třeba tak, abyste začali šetřit celou topnou sezonu.
- Nemusíte se obávat neustálých změn dodavatele při změně cen, až na výjimky platí pravidlo, že si dodavatelé i při změnách cen udržují postavení v pořadí podle ceny. Zkrátka, když si vyberete toho nejlevnějšího, lze předpokládat, že bude jedním z nejlevnějších i při případném zdražení.
- S dodavatelem komunikujte pouze písemně, ne telefonem. Když dodavatel něco nevyřídí, máte alespoň doklad pro reklamaci nebo stížnost.
- Upravte si výši záloh, raději plaťte tak, abyste při vyúčtování dopláceli, než měli přeplatek, nepůjčujte dodavateli zbytečně peníze.
- Když nebudete energii delší dobu využívat nebo se vám sníží spotřeba (třeba začnete topit v krbu), požádejte co nejdříve o změnu záloh, nepůjčujte dodavateli zdarma peníze.
- Pokud dodavatel změní podmínky nebo zvýší cenu, máte možnost od smlouvy odstoupit, i když je smlouva na dobu určitou s fixací ceny.
- Sledujte předpis záloh na další období, dodavatel smí účtovat jen přiměřené zálohy. V případě porušení tohoto pravidla výši záloh ihned reklamujte, nejlépe ještě před začátkem placení.
- Když se vám postup dodavatele nebude líbit, ihned napište reklamaci.
- Když se s dodavatelem nedohodnete, je zde Energetický regulační úřad, který má ze zákona povinnost chránit vaše zájmy, tak se na něj obraťte.
1) podle Občanského zákoníku odstoupení od smlouvy uzavřené distančním způsobem