Doporučené zásady chování zákazníka na energetickém trhu

 1. Dodavatele měňte, když jej Vy sami chcete změnit, ne když Vám změnu poradí obchodní zástupce nebo doporučí reklama.

 2. Věnujte zvýšenou pozornost výběru nového dodavatele. Při výběru se řiďte vlastním rozumem. Zadejte Vaši spotřebu elektřiny nebo plynu do našeho nezávislého Kalkulátoru cen energií TZB-info a zkontrolujte si, kolik za energie platíte a kolik se dá ušetřit. Přečtěte si stručný výtah obchodních podmínek, navštivte diskuzi na portálu TZB-info, abyste věděli, co se o vybraném dodavateli píše.

 3. Když budete potřebovat poradit, neváhejte se na nás obrátit prostřednictvím diskuze na portálu TZB-info.

 4. Nebojte se podepsat smlouvu s malým dodavatelem, nemějte obavy z jeho krachu, pokud by zkrachoval, tak nebudete bez energie, automaticky Vás přepnou na Dodavatele poslední instance.

 5. Nebojte se změny, často je jen o málo složitější, než nakupování na Internetu.

 6. Při změně dodavatele dejte přednost vyřízení změny z domova ať prostřednictvím Internetu nebo korespondenčně, v tomto případě máte možnost odstoupit od smlouvy do 14 dnů od podpisu smlouvy. Když sepíšete smlouvu v kanceláři dodavatele, o tuto možnost se připravujete.1)

 7. Měli byste vědět, že změna dodavatele se uskuteční ve lhůtě od jednoho do čtyř měsíců, tak si změnu naplánujte včas, třeba tak, abyste začali šetřit celou topnou sezonu.

 8. Nemusíte se obávat neustálých změn dodavatele při změně cen, až na výjimky platí pravidlo, že si dodavatelé i při změnách cen udržují postavení v pořadí podle ceny. Zkrátka, když si vyberete toho nejlevnějšího, lze předpokládat, že bude jedním z nejlevnějších i při případném zdražení.

 9. S dodavatelem komunikujte pouze písemně, ne telefonem. Když dodavatel něco nevyřídí, máte alespoň doklad pro reklamaci nebo stížnost.

 10. Upravte si výši záloh, raději plaťte tak, abyste při vyúčtování dopláceli, než měli přeplatek, nepůjčujte dodavateli zbytečně peníze.

 11. Když nebudete energii delší dobu využívat nebo se vám sníží spotřeba (třeba začnete topit v krbu), požádejte co nejdříve o změnu záloh, nepůjčujte dodavateli zdarma peníze.

 12. Pokud dodavatel změní podmínky nebo zvýší cenu, máte možnost od smlouvy odstoupit, i když je smlouva na dobu určitou s fixací ceny.

 13. Sledujte předpis záloh na další období, dodavatel smí účtovat jen přiměřené zálohy. V případě porušení tohoto pravidla výši záloh ihned reklamujte, nejlépe ještě před začátkem placení.

 14. Když se vám postup dodavatele nebude líbit, ihned napište reklamaci.

 15. Když se s dodavatelem nedohodnete, je zde Energetický regulační úřad, který má ze zákona povinnost chránit vaše zájmy, tak se na něj obraťte.

1) podle Občanského zákoníku odstoupení od smlouvy uzavřené distančním způsobem