Podomní prodej elektřiny a plynu

Dnes mě navštívil obchodní zástupce. Podepsal/a jsem smlouvu. Po jeho odchodu mi to nedalo a podívala se na internet, co se o novém dodavateli píše. Protože ohlasy zákazníků byly vesměs negativní, rozmyslel/a jsem si to. Jak odstoupit bez sankcí?

Od smlouvy podepsané při podomním prodeji můžete odstoupit buď podle § 1829 občanského zákoníku, a to do 14 dnů od podpisu smlouvy. Podle § 11a odst. 2 Energetického zákona můžete odstoupit od smlouvy ještě 15. den po zahájení dodávek. Nemusíte udávat důvod odstoupení. Obchodník nesmí za odstoupení vyžadovat žádné finanční náhrady.

Sepsal/a jsem smlouvu s novým dodavatelem, ještě v průběhu návštěvy jsem si to rozmyslela a odmítla smlouvu podepsat. Dnes mi přišel dopis od nového dodavatele, že mně gratuluje a že se stávám jejich zákazníkem. Co mám dělat?

Informujte písemně (e-mailem) nového obchodníka a dejte mu lhůtu, do které má napravit pochybení obchodního zástupce (smlouvu zrušit), pokud do daného termínu stížnost nevyřeší, tak se obraťte na Energetický regulační úřad s žádostí o pomoc.

Můj dědeček podepsal před rokem smlouvu na dodávku energií na základě návštěvy obchodního zástupce. Nyní dostal oznámení, že po něm dodavatel požaduje sankci 12 000 Kč za předčasné ukončení smlouvy. Zjistil jsem, že mezitím podepsal smlouvu jinému obchodnímu zástupch2 konkurenčního dodavatele. Co teď s tím?

Musíte se spojit s dodavatelem, se kterým dědeček podepsal smlouvu jako první a zeptat se jej, zda by bylo možno prominout sankci výměnou za uzavření nové smlouvy. Většinou tento návrh dodavatel přijme. Uzavřete s tímto dodavatelem novou smlouvu. Bezprostředně poté odstupte od smlouvy s konkurenčním dodavatelem. Dávejte si pozor na to, aby na jedno odběrné místo vždy platila smlouva. Odběrné místo bez smlouvy = černý odběr.

Novinky pro ochranu spotřebitele od 1.1.2022

Zprostředkovatel musí mít osvědčení o oprávnění k činnosti zprostředkovatele od Energetického regulačního úřadu (§ 11k energetického zákona ve znění od 1.7.2022). Smlouvy na dodávku energií musí být sepsány pouze písemně (§ 50 odst. 2 energetického zákona). Všechny stížnosti řeší Energetický regulační úřad, Česká energetická inspekce měla na starosti zprostředkovatele do konce roku 2021.